סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

שנות ה-20 בארה"ב - דוגמאות לשגשוג ודוגמאות לשמרנות

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
גרסה מ־12:27, 17 באוקטובר 2005 מאת Yagil (שיחה | תרומות)
(הבדל) ←גרסא ישנה יותר | צפה בגרסא נוכחית (הבדל) | גרסא חדשה יותר→ (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

ביטויי הפריחה והשפע בשנות ה- 20

בין כל המדינות שהשתתפו במלחה"ע ה- 1 ארה"ב היא המדינה שנפגעה הכי פחות. לאחר המלחמה ארה"ב הייתה בפריחה כלכלית . בארה"ב של אותן שנים שלטה הדעה השמרנית שדגלה בקפיטליזם. את נשיאי ארה"ב הנחו שני עקרונות עיקריים: 1. אנשי עסקים גדולים צריכים לשלוט בכלכלה ולכן תתבצע הפחתת מס לעשירים. 2. הקטנת מעורבות הממשל- כתוצאה מכך בארה"ב של שנות ה- 20 שלט קפיטליזם מהסוג הטהור ביותר.

השקעות בבורסה

  • בארה"ב התפתחה תופעה חדשה של רצון להרוויח כסף ומהר, והערצה של אנשים עשירים.

השיטה החדשה והמהירה להרוויח כסף הייתה בבורסה שהייתה דבר חדש יחסית וצברה תאוצה. באותן שנים, הבורסה בניו יורק הפכה להיות המרכז הכלכלי והעיקרי של ארה"ב . אזרחים רבים השקיעו כסף במניות מתוך שאיפה לרווחים גדולים ומהירים. הבנקים העניקו אשראי גדול הן ליזמים והן לאזרחים.

פריחה תרבותית

ארה"ב של שנות ה- 20 חוותה פריחה תרבותית , הנשים קיבלו יותר זכויות , מוסיקת הג'אז התפתחה והיה מעמד שווה לשחורים ויהודים. הייתה הרגשה של חופש , בגלל שלאנשים היה שפע.


===תעשיית המכוניות=== התפתחה באופן מואץ עד לייצור של 30 מליון כלי רכב במהלך שנות העשרים. המפורסמת ביותר היא מכונית הפורד שהייתה זולה והפכה לסמל שפע עבור העם האמריקני. תעשיית המכוניות דרשה פועלים רבים והגבירה בכך את קצב העיור. תעשייה זו תרמה לפיתוחן של תעשיות נוספות שאפשרו למליוני אנשים להתפרנס ולהתבסס.

גילויי שמרנות

===ייסוד הקו-קלס- קלן-=== ארגון גזעני שקם במדינות דרום ארה"ב, מקום בו הגזענות הייתה חזקה ביותר. הייתה זו תנועה חברתית שדגלה בכך שארה"ב צריכה להיות לבנה ונוצרית , בלי יהודים ושחורים ואם הם חיים בארה"ב הם יחיו בתנאים קשים ובאופן נחות. התנועה נקטה בצעדים אלימים כגון תליית שחורים ואלימות כלפי יהודים ושחורים.

1924===- הגבלת ההגירה- === חוק המכסות הלאומי קבע מי יכול להגר לארה"ב. חוק זה הוא חוק דינמי שהשתנה פעמים רבות, וקבע מי יכול להגר לארה"ב: לבנים נוצרים, אירים, אנגלים וצרפתים. לא הורשו להגר: יהודים מרוסיה או פולין, אפריקנים ואסיאתים.

===1919- חוק היובש-=== איסור מכירת שתיית אלכוהול. חוק זה מראה את השתלטות הדת אשר אסרה על השתיה. בשנות ה-30 חוק זה בוטל.

1919===- משפט הקופים-=== מורה באחת ממדינות הדרום שלימד את התיאוריה של אבולציית האדם בניגוד לסיפור התנ"כי . המורה הועמד למשפט , נקנס ונאסר עליו להיות מורה.

===מדיניות בדלנית- === ארה"ב הכריזה שלא מעניין אותה כלום ממה שקורה מחוץ לארה"ב. לא עניין אותה על מלחמות ומאורעות בעולם אלא אם היא הרוויחה מזה באופן כלכלי.