סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

מלחמת העצמאות

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מלחמת העצמאות

1. מבוא – כללי: א. מלחמת העצמאות – מה, מתי ומדוע? ב. מהלכי המלחמה העיקריים ויחסי הכוחות הצבאיים.

2. המלחמה בין היישוב היהודי וערביי ארץ ישראל: א. משבר ארבעת החודשים הראשונים. ב. תוכנית ד' והניצחון על ערביי ארץ ישראל.


3. ההכרזה על הקמת מדינת ישראל: א. המצב המדיני-פוליטי, הצבאי והאזרחי של היישוב היהודי ערב ההחלטה. ב. ישיבת מנהלת העם ב-12 במאי 1948 – ההחלטה להכריז על הקמת מדינת ישראל (סיכויים וסיכונים).

4. המלחמה בין צה"ל לצבאות מדינות ערב: א. פלישת הצבאות הערביים לארץ ישראל. ב. ההפוגה הראשונה וקרבות עשרת הימים.

5. ניצחון ישראל במלחמה והסכמי שביתת הנשק: א. היוזמות והניצחונות בנגב ובגליל. ב. מבצע "חורב". ג. סיום המלחמה. ד. הסכמי שביתת הנשק.

המדיניות הציונית בשאלת ירושלים 1949-1937: א. ירושלים בעיני מנהיגי התנועה הציונית בראשית דרכה: 1) עמדתו של הרצל כלפי ירושלים (ירושלים בתפיסה הציונית של הרצל). 2) מעמדה של ירושלים בראשית דרכה של התנועה הציונית, עד מלחמת העולם הראשונה.

ב. שאלת ירושלים בין שתי מלחמות העולם: 1) המדיניות הבריטית בשאלת ירושלים בשנות ה- 30 . 2) עמדתו של דוד בן גוריון בשאלת ירושלים בשנות ה-30. 3) שאלת ירושלים בוויכוח על תוכנית החלוקה בקרב היישוב, והשינויים במדיניות הבריטית עד מלחמת העולם השנייה.


ג. שאלת ירושלים בתקופת המאבק להקמת מדינה יהודית-עצמאית בשנים 1945 -1947 1) מעמד ירושלים בהצעותיהם המדיניות של בריטניה וארצות הברית בשנים 1946-1945. 2) ירושלים בדיוני האו"ם בשאלת ארץ ישראל. 3) הפעילות הציונית באו"ם סביב ירושלים. 4) משמעות מעמדה של ירושלים לפי החלטת האו"ם מ-כ"ט בנובמבר 1947.

ד. ירושלים במלחמת העצמאות, החלק הראשון: 30 בנובמבר 1947 – 14 במאי 1948: 1) הפעילות המדינית בשאלת ירושלים עד מאי 1948. 2) המדיניות והפעולות הבריטיות בשאלת ירושלים עד סיום המנדט. 3) התגובות של הנהגת היישוב לאירועים בירושלים וביטויי מעורבותו של בן-גוריון בירושלים. 4) המפנה במערכה על ירושלים, אפריל-מאי 1948. 5) המערכה בירושלים – הקרב על העיר והקרב אל העיר.

ה. ירושלים במלחמת העצמאות, החלק השני: 15 במאי 1948 – הסכם שביתת הנשק עם ירדן: 1) המערכה עד ההפוגה הראשונה. 2) הלחצים המדיניים שהופעלו על ממשלת ישראל בשאלת ירושלים. 3) חלוקת ירושלים בהסכם שביתת הנשק עם ירדן. 4) ירושלים – בירת מדינת ישראל.
  • לחץ כאן בכדי לחזור לדף היסטוריה מוגבר.