סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

שנות ה-20 בארה"ב - דוגמאות לשגשוג ודוגמאות לשמרנות

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
גרסה מ־21:24, 6 בדצמבר 2005 מאת Guy89 (שיחה | תרומות)
(הבדל) ←גרסא ישנה יותר | צפה בגרסא נוכחית (הבדל) | גרסא חדשה יותר→ (הבדל)
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

חזור להיסטוריה ב'


ביטויי הפריחה והשפע בשנות ה- 20

בין כל המדינות שהשתתפו במלחה"ע ה- 1 ארה"ב היא המדינה שנפגעה הכי פחות.
לאחר המלחמה ארה"ב הייתה בפריחה כלכלית . בארה"ב של אותן שנים שלטה הדעה השמרנית שדגלה בקפיטליזם.
את נשיאי ארה"ב הנחו שני עקרונות עיקריים:
1. אנשי עסקים גדולים צריכים לשלוט בכלכלה ולכן תתבצע הפחתת מס לעשירים.
2. הקטנת מעורבות הממשל- כתוצאה מכך בארה"ב של שנות ה- 20 שלט קפיטליזם מהסוג הטהור ביותר.

השקעות בבורסה

  • בארה"ב התפתחה תופעה חדשה של רצון להרוויח כסף ומהר, והערצה של אנשים עשירים.

השיטה החדשה והמהירה להרוויח כסף הייתה בבורסה שהייתה דבר חדש יחסית וצברה תאוצה. באותן שנים, הבורסה בניו יורק הפכה להיות המרכז הכלכלי והעיקרי של ארה"ב . אזרחים רבים השקיעו כסף במניות מתוך שאיפה לרווחים גדולים ומהירים. הבנקים העניקו אשראי גדול הן ליזמים והן לאזרחים.

פריחה תרבותית

ארה"ב של שנות ה- 20 חוותה פריחה תרבותית , הנשים קיבלו יותר זכויות ולבושם נעשה יותר חושפני , מוסיקת הג'אז התפתחה והיה מעמד שווה לשחורים ויהודים. הייתה הרגשה של חופש , בגלל שלאנשים היה שפע.

תעשיית המכוניות

התפתחה באופן מואץ עד לייצור של 30 מליון כלי רכב במהלך שנות העשרים. המפורסמת ביותר היא מכונית הפורד שיוצרה בשיטת "הסרט הנע". שיטה זו איפשרה ייצור מכונית זולה והפכה לסמל שפע עבור העם האמריקני. הפופולריות של מכוניות פורד הייתה גדולה כל כך שעד מהרה עברה חברת פורד את סף ה- 20 מיליון מכוניות. תעשיית המכוניות דרשה פועלים רבים והגבירה בכך את קצב העיור. תעשייה זו תרמה לפיתוחן של תעשיות נוספות שאפשרו למליוני אנשים להתפרנס ולהתבסס.

גילויי שמרנות

"הפרוטוקולים של זקני ציון"

הפרוטוקולים של זקני ציון הינו ספר שנכתב בשלהי המאה ה19 בברה"מ ובו מדובר על הערמומיות של היהודים ורצונם העז לשלוט בעולם בכל תחומי החיים. פורד (יצרן המכוניות הידוע) פרסם קטעים מספר זה בעיתונו ובכך הגביר את האנטישמיות בארה"ב. אומנם היהודים תבעו אותו, וזכו בתביעה בכסף רב ובהפסקת הפרסום של קטעים אלו אך הרושם של מי שהספיק לקרוא את אותם קטעים נותר - מה שגרם לאפלייה ושנאה כלפי היהודים (לא במידה רבה אך היא הייתה מורגשת).

ייסוד "הקו-קלס-קלאן"

ארגון גזעני שקם במדינות דרום ארה"ב, מקום בו הגזענות הייתה חזקה ביותר. הייתה זו תנועה חברתית שדגלה בכך שארה"ב צריכה להיות לבנה ונוצרית פרוטסטנטית, בלי יהודים, שחורים וקתולים, ואם כבר הם חיים בארה"ב הם יחיו בתנאים קשים ובאופן נחות. התנועה נקטה בצעדים אלימים שכללו פגיעה פיזית ביהודים ושחורים. ה"קלאן" התפרסמו בזכות הצלבים הבוערים אותם נהגו להשאיר היכן שפעלו.

1924 - הגבלת ההגירה

חוק המכסות הלאומי קבע מי יכול להגר לארה"ב. חוק זה הוא חוק דינמי שהשתנה פעמים רבות, וקבע מי יכול להגר לארה"ב: לבנים נוצרים, אירים, אנגלים וצרפתים. לא הורשו להגר: יהודים מרוסיה או פולין, אפריקנים ואסיאתים.

1919- חוק היובש

איסור מכירת שתיית אלכוהול. חוק זה מראה את השתלטות הדת אשר אסרה על השתיה. בשנות ה-30 חוק זה בוטל ע"י ממשל רוזוולט, במסגרת ה"ניו-דיל".

=== 1919- משפט הקופים=== מורה במדינת טנסי בשם ג'ון סקופס, שלימד את תורת האבולוציה של דרווין הועמד למשפט, מכיוון שעבר על חוק שנחקק כמה זמן קודם לכן שחייב את לימוד סיפור הבריאה בלבד סקופס נמצא אשם, אך זוכה מאוחר יותר. לאחר המשפט פרש מהוראה.

מדיניות בדלנית

ארה"ב לא התעניינה במה שמתרחש מחוץ לגבולותיה אלא אם כן היה לה אינטרס כלשהו לעשות כך. בארה"ב היו בטוחים שהאוקיינוס האטלנטי הוא גבול בלתי עביר.