על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

מינוטאור / תמוז בנימין

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

אלכס כגיבור הסיפור: אלכס הוא צבר,נולד בארץ והתחנך בפנימיה חקלאית.כל הרומן מתחיל ממנו וחוזר אליו,בסופו של דבר מעשיו חוזרים אליו. לדוגמא-חקירת ניקוס. אלכס מוצא את עצמו כאאוט-סיידר,כלומר הוא תמיד מסתכל מהצד. גם בפנימיה החקלאית למשל,הוא מביא את תרבותו האירופאית:כלי הנגינה,המוזיקה ואפילו השוקולד תוצרת חוץ.מבין שלושת הילדים שאלכס היה איתם בפנימיה,הוא מתחבר הכי הרבה עם נחמן,שמתחבר איתו במוזיקה ובתרבות האירופאית.אלי ואורי הם שני שמות של צברים,איתם הוא פחות מתחבר.

הריגת הבדואי-זו היתה תקופת המרד הערבי. באחד הערבים,כאשר אלכס יצא לסיבוב לחפש נשק,פגש בו בדואי שאיים על חייו.לאחר מכן החלה ביניהם קטטה ואלכס הרג את הבדואי,כאשר הוא שוכב על הבדואי,הריח מזכיר לו את ילדותו.אלכס אמר ללאה שהוא נקם את מות אביה והרג את רוצחו,אז למעשה לא זו היתה הסיבה,אלכס חיפש אז את הכח שלו. לאחר המעשה הלה אלכס ברח לבית אימו מפני שהוא חשש שמא המשטרה תעצור אותו. לאורך כל הסיפור היחס של אלכס כלפי הערבים הוא אמביוולנטי,כלומר דו פני:מצד אחד הערבים היו חברים שלו כשהיה קטן,אך מצד שני הם האויבים שלו.

הפיצול של אלכס-אלכס הוא מצד אחד רגיש,כאשר הוא אוהב את לאה ואת תיאה,אך מצד שני הוא גם אלים. הדוגמא הראשונה לכך היא הכאת הילדים בבית הספר,עוד דוגמא היא הריגת הבדואי. הרגש מניע את האלימות והכוחנות שלו,שבסוף גוברת על הרגש,למשל כאשר היה מוכן להרוג את ניקוס כדי שתיאה תהיה שלו.

2 ביוגרפיות בדמות של אלכס:חיצונית-אלכס מייצג את הצבר הקלאסי שגדל במושבה וכל החיים ממלא את הסטריאוטיפ של הציוני-פנימיה חקלאית,מחתרות,מלחמות... פנימית-אלכס הוא סוג של בן אצולה.גדל כנסיך בבית עשיר,הרבה פעמים סולד מהחברה הישראלית. בתוך נפשו הוא חי בעולם של מוזיקה,אהובה אירופאית,ספרים,יש לו נפש של אומן,מה ששונה מהצבר המצוי-הלוחם,העובד אדמה. בסופו של דבר הוא בוחר שלא לאמץ את הדמות של הצבר הכוחני. יש תחושה שהביוגרפיה החיצונית חזקה יותר-הורג את הבדואי,לוחם במלחמות ישראל ועוד. אך למעשה היא זיוף כי היא מסתירה את מה שעובר על אלכס מבפנים.דוגמא-גם כשאלכס הולך לפנימיה החקלאית-הצברית-הוא לוקח איתו את כלי הנגינה ואת המוזיקה האירופאית. גם עיסוקו כסוכן חשאי לא נעשה מתוך רצון לשרת את המדינה אלא כדי להיות במולדת אבותיו ולהרגיש "אזרח העולם".עבודה זו מאפשרת לו לצאת מהארץ.אלכס לא רוצה באמת להיטמע בחברה הישראלית,בסופו של דבר הוא עוזב את משפחתו לאירופה בעקבות חלומו. אלכס מביא למותו בגלל הביוגרפיה הפנימית-בגלל הטעויות שעשה(כמו למשל הטעות עם הדרכון). בסופו של דבר הוא מת בגלל המשיכה לאירופה,המשיכה הפנימית. הביוגרפיה החיצונית היא זו שהשתלטה עליו,הוא נקבר כסוכן חשאי.

עוד דמויות מהרומאן:

תיאה-תיאה היא סוג של סמל אושר,אהבה,אידיאל,אמת,חיפוש עצמי.כולם מחפשים אותה ורוצים אותה אך לבסוף כולם נפגעים מכך: ג.ר. ואלכס מתים וניקוס מורחק למדריד.תיאה נשארת כמשהו רחוק ובלתי ניתן להשגה. באופן כללי תיאה מתקשרת לדמות הסוכן החשאי ולדמותו של אלכס באותה מידה,אם כי גם מרוחקת מהם באותה מידה:מצד אחד היא מתכבת במשך 8 שנים עם אדם שאינה מכירה ואחרי שהוא מת היא מגלה שהוא סוכן חשאי,אך מצד שני היא לא יודעת בתחילה שמדובר בסוכן חשאי. בסוף הסיפור אפשר להניח שתיאה התאבדה בעזרת כדורי השינה שקנתה אם כי זה לא כתוב במפורש.

ג.ר.- ג.ר. הוא בחור נחמד שאביו עזב אותו בילדותו ונשלח לפנימיה.כאשר סיים את לימודיו התיכוניים פגש בסביבת מגוריו בתיאה,לאחר זמן ממושך הכיר אותה,לקח אותה לסיבוב באוטו והם היו אמורים להתחתן. כחודש לפני החתונה ניגש אליו אדם שהציג את עצמו כגיאורג מילן,אשר רצה,כביכול,לשאול על טיבה של מכונית ה"למבורגיני" של ג.ר.,הלה הסכים אף לקחת אותו לסיבוב ניסיון(מה שהוביל בדיעבד למותו). בסוף הסיבוב אותו גיאורג מילן חיבל לג.ר. באוטו,וכתוצאה מכך עבר ג.ר. תאונת דרכים ומת.

ניקוס טריאנדה-ניקוס נולד באלכסנדריה שבמצרים,הוא למד בבירות ובאירופה וקיבל משרת מרצה בלימודי הספרות הספרדית,שם הכיר את תיאה.השניים התאהבו,וחיו יחד. ניקוס נסע לביקור בארץ ישראל שם חקר אותו הסוכן החשאי(אלכס),לאחר שחזר,נסע עם תיאה לבית הוריו שם התבצע הרצח של הסוכן החשאי שלאחריו תיאה התאבדה.

לאה-אישתו של אלכס,אותו הכירה בבית הספר היסודי בו למדה.תיאה היתה הילדה היחידה מהכיתה של אלכס אותה העריכה אימו של אלכס שאף שלחה לה עוגה. לאה קשורה לאלכס ולא לסוכן החשאי,אלכס הוא בעלה והיא מתחתנת איתו ואין לה מושג על הסוכן חשאי.

אלי,אורי ונחמן-שלושת הילדים איתם אלכס היה בחדר שבפנימיה החקלאית.אלי ואורי הם שני שמות של צברים,אשר איתם הוא מתחבר פחות מאשר עם נחמן(שם אירופאי) שמתחבר איתו במוזיקה ובתרבות האירופאית.