סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

ספר יהושע

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ספר יהושע

ספר יהושע הספר הראשון בספרי נביאים בתנ"ך. הספר מתאר את ראשית תולדות עם ישראל בארץ ישראל, מרגע הכניסה לארץ כנען עד מות יהושע בן נון. ספר יהושע נקרא על שם יהושע בן נון, המנהיג של עם ישראל בעת הכניסה לארץ לאחר מות משה רבנו.


סיכום הספר לפי פרקים:

פרק א': ה' אומר ליהושע להכניס את עם ישראל לארץ ובנוסף הוא מבטיח להיות עם יהושע. יהושע מצווה את שוטרי העם להכין את העם למעבר הירדן. כמו כן, יהושע דורש מ-2 וחצי השבטים לעמוד בהבטחתם למשה וללכת לפני העם כחלוצים.

פרק ב': רחב הזונה. יהושע שולח שני מרגלים לכיוון יריחו. הם מתגלים ורחב הזונה גומלת איתם חסד ומחביאה אותם. רחב הזונה מבקשת מהמרגלים בתמורה להשאיר אותה ואת משפחתה בחיים. המרגלים מתנים זאת בשלושה דברים: אחד, שהיא לא תפרסם את זה שהיא החביאה אותם. שניים, שהיא ובני משפחתה ישהו בבית בזמן הכיבוש. ושלוש, היא תסמן את ביתה בחוט שני. רחב עוזרת למרגלים לברוח. הם מגיעים ליהושע והם מספרים לו שתושבי המקום מפחדים מהם.

פרק ג': מעבר הירדן. ה' מבטיח שהוא יגדל את שמו של יהושע. מעבר הירדן התבצע בסדר הבא: הכוהנים שנשאו את ארון ברית ה' הלכו ראשונים. הם הגיעו לקצה הירדן ונעמדו. אז, מי הירדן הפסיקו לזרום וכל העם עבר ביבשה.

פרק ד': 12 אנשים לוקחים בציווי ה' 12 אבנים לגלגל, המקום שאליו מועדות בנ"י. הלקיחה מסמלת את הנס שנעשה על ידי ה' ואת גדולתו. בנ"י לוקחים עוד 12 אבנים בנוסף לאלה שהם לקחו ואותם הם שמים בתוך הירדן. כל העם עבר את הירדן ואז הכהנים עולים מהירדן והמים ממשיכים לזרום.

פרק ה': מעבר הירדן גורם לפחד בקרב עמי א"י. יהושע עושה ברית מילה לכל העם. עם-ישראל עושה את הפסח. המן מפסיק. בנוסף לכל האירועים שיש בפרק זה, ישנו גם את האירוע המפורסם שמלאך ה' מתגלה ליהושע ואומר לו:"של נעלך מעל רגלך...".


פרק ו': כיבוש יריחו. יהושע, ע"פ ציווי ד', מורה לעם את האופן שבו הם יכבשו את יריחו. עם ישראל והארון מקיפים את יריחו. הכהנים תוקעים בשופרות. כל יום, במשך שישה ימים, העם הקיף את יריחו פעם אחת. ביום השביעי, העם הקיף את יריחו שבע פעמים, הריע ואז נפלה חומת יריחו. העם נכנס ליריחו כובש ושורף אותה. המרגלים, כמו שהבטיחו, מביאים את רחב הזונה ואת כל מי שבביתה. בסוף הפרק יהושע מקלל את כל מי שיבנה את יריחו מחדש ("בבכורו ייסדנה ובצעירו יציב דלתיה").