סיכומונה נפתח מחדש לעריכה! על מנת לערוך סיכומים נדרש לפתוח חשבון.

היוזמות והניצחונות בנגב ובגליל

מתוך סיכומונה, אתר הסיכומים החופשי.
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

נגב - מבצע "יואב"

במהלך ההפוגה השנייה הפרו המצרים פעמים רבות את הפסקת האש, הפגיזו בתותחים והפציצו מן האויר את ישובי הנגב. ב-15 באוקטובר 1948 שלח צה"ל, לאחר מתן הודעה מוקדמת למשקיפי האו"ם, שיירה לנגב. המצרים התקיפו את השיירה והיא נאלצה לחזור. בזאת הסתיימה ההפוגה השנייה.

לאחר התקפת השיירה פתח צה"ל במבצע "יואב", מטרתו של מבצע זו היתה לסכל את תוכניתו של ברנאדוט (להעברת הנגב למדינה הערבית) ע"י פריצת דרך אל הנגב ותפיסה של כמה שיותר שטחים.

מבצע זה היה אחד המבצעים הגדולים ביותר של צה"ל בכל המלחמה, הוא כלל תקיפה משולבת של חיה"א,חיל הים ומספר חטיבות רגלים בתוספת ארטילריה.
בסיומו של המבצע כבש צה"ל את מרבית הנגב המערבי והצליח לכתר את הכוחות המצריים בעזה ובאיזור פלוג'ה (במה שנקרא "כיס פלוג'ה) ובכך הצליח לסכל את ביצוע תוכנית ברנאדוט.

גליל - מבצע "חירם"

משהובטח טרפודה של תוכנית ברנאדוט,על ידי חיבור הנגב אל מדינת ישראל התפנה צה"ל לטהר גם את איזור הגליל מן הכוחות הערביים שהיו שם. שמו של המבצע לטיהור איזור הגליל העליון היה "מבצע חירם" על שמו של חירם מלך צור. המבצע הופנה לטהר את איזור הגליל העליון מכוחותיו של צבא ההצלה של קאוקג'י שהחלו להתיישב(!) באיזורים אלה ואף החלו לחלק את האיזור למחוזות. מבצע חירם היה מבצע בזק אשר נמשך 60 שעות שבהן טיהר צה"ל את כל איזור הגליל, השמיד את כוחותיו של קאוקג'י והצליח לקבוע את גבולותיה הצפוניים של מדינת ישראל.